
Drewno użyte do budowy domu tworzy wewnątrz mikroklimat, który jest korzystny dla zdrowia
Dom z bali nie jest tani. Może być jednak bardziej opłacalny niż dom murowany, a to nie jedyny powód rosnącej popularności tych budynków. Szybki montaż, zaledwie kilka tygodni, możliwy nawet w zimie, ekologia, naturalność i nieporównywalna atmosfera nie wyczerpują arsenału zalet wyboru domu z bali na nasz wymarzony dom.
Do nielicznych minusów należy zaliczyć fakt, że taki drewniany dom nie wszędzie będzie piękny – ale niektórych to jeszcze nie zniechęca. Zwłaszcza, że nie zawsze musi on wyglądać jak domek. Obecnie dostępny jest również dość nowoczesny design, a jeśli chodzi o wykończenie wnętrza, możliwe jest osiągnięcie nawet futurystycznego efektu.
Unikalne właściwości drewna
Drewno użyte do budowy domu tworzy wewnątrz mikroklimat, który jest korzystny dla zdrowia, między innymi dlatego, że pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, a także w taki czy inny sposób je filtruje. Drewno dobrze izoluje zarówno akustycznie jak i termicznie. Aby w pełni wykorzystać tę ostatnią cechę – czyli sprawić, by zbudowany z niego dom był przyjemnie chłodny latem i ciepły zimą – grubość ścian powinna teoretycznie wynosić nawet pół metra. Obecnie jednak stosuje się nowoczesne i specjalne systemy izolacji na poziomie pojedynczych bali, co eliminuje tę konieczność, oszczędzając czas, koszty i miejsce.
Dzięki odpowiedniej technologii stosowanej przez doświadczony zespół, można również uniknąć problemów wynikających z osiadania suszonego drewna, które początkowo jest surowe, a więc naturalnie wilgotne. – W ciągu kilku lat wysokość ścian można zmniejszyć nawet o 6%, co uwzględnia się już na etapie planowania prac. Jeśli więc zlecimy budowę doświadczonym fachowcom, zastosują oni rozwiązania zabezpieczające takie elementy jak drzwi czy okna, a także sprawnie zamontują wszelkie kable czy piony wodno-kanalizacyjne tak, by elementy te pozostały niewidoczne.
Technologia
Do budowy domu z bali najczęściej wykorzystuje się drewno iglaste, ale można też wybrać np. drewno egzotyczne. Trwałość tego materiału sprawia, że taki dom może przetrwać w dobrym stanie nawet sto lub więcej lat. Fundament nie musi być rozbudowywany, ponieważ konstrukcja domu z bali jest bardzo lekka w porównaniu z budynkiem murowanym. W izolowanym fundamencie, kotwy są używane do zabezpieczenia parapetu, na którym umieszczane są bale. Łączy się je ze sobą w narożnikach budynku za pomocą precyzyjnie wyciętych występów i rowków (tzw. zamków), oczywiście czasami stosuje się również metalowe profile, które przechodzą pionowo przez kilka bali, np. w połowie ich długości. Szczeliny między balami – które mogą się powiększać w procesie suszenia drewna – wypełnia się specjalnymi podkładkami filcowymi lub łącznikami z taśmy poliuretanowej. Oprócz charakterystycznych połączeń czołowych, może to nadać ostateczny szlif naszemu domowi z bali.