
Styl rustykalny kojarzony jest z naturą i prostotą.
Rustykalne belki są doskonałym elementem dekoracyjnym, który tworzy ciepłą atmosferę. Czym charakteryzuje się styl rustykalny i gdzie można zamontować belki rustykalne?
Naturalne i proste
Styl rustykalny kojarzony jest z naturą i prostotą, dlatego często pojawia się w architekturze domów wiejskich. Jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku, a posiada on kilka istotnych cech, które sprawiają, że jest postrzegany jako bardzo ciepły i przyjemny. Jest to m.in. drewno, na którym całkowicie spoczywa. Najlepiej, aby był surowy, z wieloma sękami i węzłami – taki, który zdradza oznaki wieku. Podstawą tego stylu są naturalne elementy, które nie są plastikowe.
Stonowane kolory i specyficzne wzory
W pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym królują stonowane kolory (biel, czerń, szarość, brąz) oraz specyficzne wzory (kraty, pasy, kwiaty), które są częścią zasłon czy obrusów. Bardzo dobrze komponują się ze starym drewnem, które można również zastąpić kamieniem. Aby nieco unowocześnić styl rustykalny, można nadać mu nowoczesne cechy, łącząc naturalne elementy z klasycznym wystrojem wnętrza, takie jak duże lampy czy wyściełane krzesła.
Krótki opis belek rustykalnych
Belki z pianki poliuretanowej to jeden z elementów rustykalnego wnętrza. To rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Zakończone wspornikami stanowią bardzo dobrą imitację drewna, wykonaną w taki sposób, że trudno odróżnić belkę drewnianą od sztuczno-rustykalnej. Można je stosować w wielu różnych miejscach, bo drewno, nawet jeśli jest tylko jego imitacją, dzięki swojej naturalności pasuje do większości wnętrz.
Rustykalne belki doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny ścian i sufitów w karczmach, restauracjach i hotelach, ale można je również montować w budynkach użyteczności publicznej i zwykłych mieszkaniach. Oprócz zmniejszenia kosztów utrzymania, można je również uznać za bardzo bezpieczne, gdyż ze względu na swój sztuczny charakter nie zapalają się.