
Do montażu kominka najlepiej wezwać doświadczonego fachowca.
Ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem grzewczym jest zakup kominka z płaszczem wodnym, który można podłączyć do każdego ciepłego systemu grzewczego. Przyjrzyjmy się zaletom tego rozwiązania.
Ekonomicznie i estetycznie
Kominek z płaszczem wodnym, współpracujący z systemem centralnego ogrzewania z grzejnikami, zachowuje wszystkie swoje zalety – zarówno ekonomiczne, ekologiczne, jak i estetyczne. Może pracować zarówno w systemie otwartym, jak i zamkniętym, ale w tym drugim przypadku musi mieć wbudowany system odzysku nadmiaru ciepła i pracować pod ciśnieniem charakterystycznym dla zamkniętych systemów grzewczych. Jakie są największe zalety ogrzewania kominkowego z płaszczem wodnym?
Większa wydajność
Jeśli porównamy pod względem sprawności kominki z wkładem wodnym z kominkami tradycyjnymi, to wyższą wartość (ponad 80%) uzyskują te pierwsze. Posiadają one wypełniony wodą wkład, który otacza prawie całą komorę spalania kominka, z wyjątkiem szyby frontowej. Podczas procesu spalania drewna, woda odbiera ciepło z kominka i przekazuje je do grzejników ściennych lub wodnego ogrzewania podłogowego, w zależności od systemu centralnego ogrzewania.
Obniżone koszty ogrzewania
Kominek z płaszczem wodnym może pomóc w obniżeniu rachunków za ogrzewanie dzięki połączeniu z bezobsługowym urządzeniem, takim jak piec na gaz ziemny lub płynny, olej lub elektryczność, które kosztują znacznie więcej niż drewno. Dodatkowo kominek umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej – podłączony jest do zbiornika z podgrzaną wodą w płaszczu wodnym. Ciepła woda może być dostarczana przez kocioł grzewczy lub ogrzewana grzejnikiem elektrycznym, gdy wkładka nie pracuje. Sam wkład może również przygotować przepływ gorącej wody za pomocą wężownicy umieszczonej w górnej części płaszcza wodnego.
Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do montażu kominka z płaszczem wodnym, gdyż jest to czasochłonne i dość skomplikowane. Do montażu najlepiej wezwać doświadczonego fachowca.